Sport

Jucătorii Universității așa cum nu i-ai mai văzut. Au renunțat la echipamentul sportiv pentru costumul la patru ace. A 20-a ediție a Galei Fotbalului Românesc a adus patru trofee pentru leii din Bănie

scris de Adina Marica / 04.12.2018 17:08 / 0 comentarii / 112 vizualizari
"Gala Fotbalului Românesc și-a desemnat luni seară învingătorii. Marele câștigător a fost Răzvan Marin. Internaționalul român legitimat la Standard Liege a fost ales "Jucătorul anului 2018"., scrie sport.roNici jucătorii olteni ai lui Mangia nu au plecat acasă cu mâna goală. Nu mai puțin de patru... citeste mai departe

Victorie la limită în înfruntarea dintre handbalistele de la SCM Craiova și Borussia Dortmund. Sportivele noastre se califică în grupele Cupei EHF

scris de Alina Ducu / 18.11.2018 20:21 / 0 comentarii / 172 vizualizari
S-a încheiat meciul retur de calificare în grupele Cupei EHF cu o victorie muncită de handbalistele noastre, la doar un punct diferență. După ce în tur, SCM Craiova a învins Borussia cu scorul de 19-17, de această dată scorul a fost de 19-18. În acest fel, elevele lui Burcea se califică pentru al... citeste mai departe

Universitatea Craiova meci egal cu Sepsi pe teren propriu. Într-o partidă nebună echipa olteană a terminat meciul în doar 9 jucători

scris de Adina Marica / 10.11.2018 11:11 / 0 comentarii / 88 vizualizari
Meci nebun vineri seara pe Oblemenco. Universitatea Craiova a luptat acasă împotriva lui Sepsi OSK, contând pentru etapa a XV-a a Ligii I.Echipa olteană a terminat prima repriză condusă de Sepsi prin golul lui Karnitski din minutul 36.Jucătorii Craioveni nu au început bine nici repriza a doua,... citeste mai departe

Răzvan Burleanu, președintele FRF, tur de forță la competițiile sportive din județ. A fost primit cu pâine și sare

scris de Alina Ducu / 04.11.2018 17:44 / 0 comentarii / 131 vizualizari
A fost o zi plină de evenimente sportive pe stadioanele din Craiova și Ișalnița, iar invitatul surpriză a fost chiar președintele Federației Române de Fotbal. Mai întâi a mers la meciurile din Interliga Națională, pe stadionul Aripile din Craiova, acolo unde i-a susținut pe micii jucători de fotbal... citeste mai departe

Meciul orgoliilor între echipele de fotbal ale Craiovei. Înfruntarea are loc în liga a III-a. Cum s-au atribuit locurile suporterilor celor două echipe

scris de Ziarul de Craiova / 01.11.2018 17:30 / 0 comentarii / 178 vizualizari
Este derby mâine pe stadionul “Extensiv” între cele două echipe de fotbal din Bănie. Doar că, în timp ce echipa a doua a Universității Craiova este considerată echipă gazdă, echipa patronată de Adrian Mititelu este oaspete în propriul oraș. Reprezentanții Clubului Sportiv Universitatea Craiova... citeste mai departe

Drifturi pe stadion cu mașina de tuns iarba. Cum și-a bătut joc un teribilist de gazonul arenei „Ion Oblemenco”. Imagini incredibile

scris de Ziarul de Craiova / 25.10.2018 13:56 / 0 comentarii / 1224 vizualizari
Incidentul s-a petrecut în urmă cu aproape două săptămâni. Pe 13 octombrie, după ora 18, se pare că un tânăr ar fi reușit să înșele vigilența angajaților stadionului și a reușit să pătrundă pe gazon. După ce s-a plimbat prin tribune și a stat așezat pe banca jucătorilor, bărbatul a fost atras de o... citeste mai departe

“Minunea blondă” și-a păzit echipa din Ceruri. Cât s-a terminat meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB

scris de Alina Ducu / 21.10.2018 23:21 / 0 comentarii / 553 vizualizari
A fost derby în Bănie iar 30.000 de fani au stat cu sufletul la gură pentru echipa favorită. În ciuda tristeții provocate de dispariția lui Ilie Balaci, suporterii craioveni se bucură acum de scorul obținut de Universitatea Craiova care a bătut FCSB cu 2-1. Toate cele trei goluri au aparținut... citeste mai departe

Ilie Balaci de la 8 la ∞. Vezi aici momentul emoționant în memoria lui Balaci din minutul 8 al meciului dintre Universitatea Craiova și FCSB (VIDEO)

scris de Adina Marica / 21.10.2018 21:53 / 0 comentarii / 755 vizualizari
Minutul 8 al partidei s-a desfășurat sub emoția durerii, dar și a dezamăgirii. După un autogol al jucătorului Universității Craiova, Renato Kelic, suporterii craioveni au început să arunce cu flori pe teren și să aplaude cu putere.Suporterii din Peluza Nord au afișat un banner imens pe care au... citeste mai departe

A murit Ilie Balaci

scris de Ziarul de Craiova / 21.10.2018 11:32 / 0 comentarii / 6331 vizualizari
Fosta mare glorie a Universității Craiova a murit în această dimineață în urma unui stop cardio-respirator. Medicii au încercat zeci de minute să îl resusciteze, dar au fost nevoiți să declare decesul.Balaci avea 62 de ani. Supranumit și „Minunea blondă”, Balaci a rămas unul dintre cei mai mari... citeste mai departe

Polițiștii i-au bătut pe pompieri…la fotbal. Militarii s-au înfruntat într-un adevărat turneu la Craiova, cu ocazia Centenarului

scris de Alina Ducu / 20.10.2018 10:52 / 0 comentarii / 184 vizualizari
Ministerul Apărării Naţionale, în parteneriat cu Federaţia Română de Fotbal au organizat timp de două zile turneul militar de fotbal „Împreună pentru România – Centenar”, la Centrul Turistic pentru Agrement și Sport din Craiova. Competiția a marcat sărbătorirea Zilei Armatei Române și Centenarul... citeste mai departe