“Minunea blondă” și-a păzit echipa din Ceruri. Cât s-a terminat meciul dintre Universitatea Craiova și FCSB

A fost derby în Bănie iar 30.000 de fani au stat cu sufletul la gură pentru echipa favorită. În ciuda tristeții provocate de dispariția lui Ilie Balaci, suporterii craioveni se bucură acum de scorul obținut de Universitatea Craiova care a bătut FCSB cu 2-1.

Toate cele trei goluri au aparținut jucătorilor Universității, după ce Kelic a dat un autogol chiar în minutul 8, în momentul închinat de suporteri lui Ilie Balaci. După autogol, arbitrul a oprit jocul pentru ca miile de suporteri să îl comemoreze în stilul lor pe Balaci. Au aruncat cu flori în teren, au aprins luminile de la telefoane și au aplaudat.

Deși jocul Craiovei părea slab, în a doua repriză au revenit și a fost marcat primul gol în poarta FCSB, în minutul 50, de către bosniacul Elvir Koljic. Cel de-al doilea gol a venit în minutul 72 după ce Matteo Fedele a dus Universitatea în avantaj. În minutul 87, Koljic a ratat un penalty care îi putea aduce Craiovei încă un punct pe tabela de marcaj, dar scorul final a rămas de 2-1.